Menü

FDA – Görevleri ve Yetkileri

FDA – Görevleri ve Yetkileri

FDA Nedir?

Bir çok estetik merkezi ve sağlık sitelerinde FDA ismini görmüşsünüzdür açılımı U.S. Food and Drug Administration olan ve Türkçe’de “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi” olarak bilinen bu kuruluş 1862 yılında Amerikan Sağlık Bakanlığınca kurulmuştur, dünya genelinde bir çok ülkede kabul gören FDA’nın bünyesinde 9.300* adet personel bulunmaktadır. Merkezi New Hampshire eyaletinde bulunan FDA genel olarak diyet, gıda ve ilaç gibi ürünlerin kontrolünden ve onayından sorumludur ayrıca bu kuruluş medikal, kozmetik, veterinerlik, radyasyon yayıcı ekipmanlar gibi kullanılan çeşitli yan ürünlerinde kontrolünden sorumludur.

Kendi içerisinde 8 alt dala ayrılan FDA ayrıca kanuni düzenleme yetkisine sahiptir. İşte FDA ilgilendiği alt dallar;

* Kanuni Düzenleme/Değiştirme Bürosu

* Kriminal Araştırma ve İnceleme Bürosu

* Ulusal Toksikoloji Araştırma Merkezi

* Veternerlik Merkezi

* Radyolojik Araçlar Kontrol Merkezi

* Biojoljik Ürünleri İnceleme ve Değerlendirme Merkezi

* İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi

*Gıda sağlığı ve Beslenme Merkezi

Yukarıda yer alan 8 alt birim FDA Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmaktadır.

FDA Onayı Önemli Mi?

Yeni üretilen her ilaç veya tıbbi cihazlar FDA onayından geçmektedir. Sadece sonuç aşamasında değil üretimin ve kalitesinin de kontrolünü sağlan FDA ayrıca bu ürünlerin satışını, dağıtımını ve sevkıyatlarını da incelemektedir. Toplum sağlığı açısından oldukça önemli olan ve çoğu gönüllü bilim adamlarından oluşan yönetim kadrosu ile denetleyici özelliğine sahiptir.

1937 yılına kadar sadece gözlemci olarak faaliyet sürdüren FDA o yıl gerçekleşen ve 110 çocuğun ölümüne neden olan Sulfanilamide olayından sonra bu kuruluşa daha büyük sorumluluklar verilmiştir. Önceleri ilaç firmaları ürünlerini piyasaya sürmeden önce test etmeleri gerekmiyordu ancak son yıllarda artık tüm ürünlerin FDA onayı alması gerekiyor, sadece ilaçlar değil kozmetik alanında üretilen cihaz ve ürünlerin kontrolü ve işe yaradığını da incelemektedir.

Estetik Açısından Önemi Nedir?

Estetik alanında kullanılan bir çok ürün FDA kontrolünden geçerek ülkemize gelmektedir. Slim Fit olarak lazer epilasyon alanında kullandığımız cihazlardan, meme estetiğinde kullanılan protezlere kadar hepsinde kullandığımız ürünler FDA onaylıdır.

FDA Resmi Web Sitesi : https://www.fda.gov/

* 9.300 adet personel sayısı 2012 yılındaki verilere göre yazılmış olup farklılık gösterebilmektedir.

Bu sitedeki tüm yazılar ve resimler konu hakkında diğer kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla Güzellik ve Estetik amaçlı açılmış Güzellik Merkezlerinde yapılan işlemler ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır. BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK, AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR.SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR.Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir.