Menü

FUE SAÇ EKİMİ TEKNİĞİ

Saçların güçlü olduğu ve neredeyse hiç dökülmeyen, yoğun bulunduğu bölgelerden alınıp, saçların döküldüğü ya da seyreldiği bölgelere nakledilmesi işlemine saç ekimi denir. Saç ekimi yöntemleri, iki gruba ayrılır. Birincisi FUT ( Follicular Unit Transplantation – Foliküler Ünite Transplantasyonu ) yöntemi, diğeri FUE ( Follicular Unit Extraction – Foliküler Ünite Ekstraksiyonu ) yöntemidir. Bu makalemizde, FUE yöntemi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

FUE saç ekim yöntemi nedir?

Saç derisine derin kesik atılarak değil, köklerin tek tek alınıp, seyrek ya da dökülmüş olan bölgeye uygulanmasına FUE saç ekimi tekniği denir. Lokal anestezi ile, işlem yapılacak olan bölge uyuşturulur. Ve saç ekim işlemine başlanır.

FUE saç ekim öncesi neler yapılmalıdır?

FUE yöntemiyle saç ektirme işlemi yapmak isteyenler, ilk olarak kendilerini psikolojik olarak bu duruma alıştırmalılar. Her ne kadar ağrısız ve acısız bir yöntem olsa da, hastane ya da iğne korkusu olanların, ilk önce bu korkularını yenmeleri gerekir. Kendinizi hazırladıktan sonra, sırasıyla aşağıdakiler yapılmalıdır;

• Kaliteli, başarılı ve güvenilir bir saç ekim merkezi araştırın. Bunun için çeşitli internet sitelerini, forum sitelerini, sosyal medya sitelerini ( Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin gibi ) inceleyin. FUE saç ekimi yaptıranların yorumlarını ve şikayetlerini okuyun.

• Size uygun saç ekim merkezini seçtikten sonra randevu alın. Cerrahi uzmanı ile görüşüp, ilk muayenenizi yaptırın. Kullandığınız ilaçlar varsa bunları doktorunuza söyleyin. Çünkü kan sulandırıcı ilaçların, operasyondan en az 5 gün önce bırakılması gerekiyor.

• Operasyona gelmeden önce saçlarınızı güzelce yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra sprey ya da jöle kullanmamalısınız. Ayrıca operasyona tok karnına gelmelisiniz.

• Operasyondan 1 hafta önce alkol, 1 gün öncesi sigara ya da kafeinli içecekleri tüketmeyin.

• FUE saç ekimi uygulamasına gelirken, gömlek ve hırka gibi kolay giyilip çıkarılan kıyafetler giymelisiniz.

FUE saç ekimi nasıl yapılır?

FUE tekniğinde ilk olarak, saçların alınacağı bölge uygulama için hazırlanır. Saçlar 1 numara olacak şekilde kesilir. Ardından FUE motoru ile, yaklaşık 1 mm’lik kesi uçları ile kökler tek tek toplanır.
( Alınan foliküller (greft ) 2-3 saç hücresi içermektedir. ) Bu işlem titizlikle yapılmalıdır. Çünkü alınan köklerin hiçbir şekilde zarar görmemesi gerekir.

Bütün kıl kökleri toplandıktan sonra, tek tek ayrılarak saç ekimi işlemine geçilir. Ekim işleminde, dikkatli bir şekilde kanallar açılır. Lateral Slit tekniği ile saçın yapısına ve şekline uygun kesikler atılarak, saç büyüklüğüne göre kanallar açılması sağlanır. Bu işlem ne kadar başarılı olursa, nakil yapılan saçların çıkma oranı o kadar başarılı olur.

Kanallar açıldıktan sonra, toplanan saç kökleri uygun açıyla tek tek bu kanallara yerleştirilir. Ekim işlemi bittikten sonra, uygulama yapılan alan özel losyonlarla temizlenir.

FUE saç ekimi sonrası neler yapılır?

FUE saç ekimi ameliyatından sonraki gün pansuman yapılır. Antiseptik solüsyon kullanılarak, nakil yapılan bölgeye bakım yapılır ve bandaj çıkarılır.

• İlk 3 gün saçlar yıkanmaz. 3. gün saç ekim merkezine gelmeniz ve ilk saç yıkamanızın uzmanlar tarafından yapılması gerekiyor. Burada size, saçlarınızı nasıl yıkamanız ve nelere dikkat gerektiği anlatılıyor. 2 hafta sonra, kendi şampuanınız ile saçlarınızı yıkamaya başlayabilirsiniz.

• Saç ekimi yapılan bölge açıkta olduğundan, ilk 1 hafta bu bölgeyi darbelerden korumanız gerekmektedir. Bunun için sırtüstü ya da yarı oturur şekilde yatmanız gerekiyor.

• Operasyondan sonraki ilk iki gün, eğilip kalkma gibi kafa bölgesine kan akışını arttıracak hareketlerden sakınmak gerekir. Nakil yapılan bölgenin kaşınmaması için sprey verilir. Bu bölgeyi kaşımamanız gerekmektedir.

• İlaç kullanmanız gerekiyorsa, bunu mutlaka saç ekimini yapan estetik uzmanına bildirmeniz gerekiyor. Onun onay vermeyeceği ilaçları kullanmamalısınız.

• Saç ekiminden sonra ortalama 7-10 gün içerisinde iyileşme süreci tamamlanır. Ancak her ihtimale karşı ilk bir ay; hamam, deniz, havuz, ağır derecede spor yapma gibi aktivitelerden uzak durmalısınız.

FUE saç ekim tekniği ile ilgili sık sorulanlar

Saç ektirmeyi düşünen erkek ve kadınlar, FUE tekniği hakkında birtakım araştırmalar yapıyorlar. Slimfit.com.tr olarak biz de, en çok merak edilen soruları ve cevaplarını sizlerle paylaşmak istedik.

FUE yöntemi acı verir mi ?

FUE yöntemi lokal anestezi kullanılarak yapılır ve saç ekimi sırasında ağrı ya da acı hissedilmez.

FUE tekniği ile saç ekim işlemi ne kadar sürer ?

Ekilecek olan bölgenin büyüklüğüne göre değişse de, dinlenmeler de dahil olmak üzere ortalama 6-8 saat arası sürmektedir.

FUE yönteminin yan etkisi var mı ?

Şu ana kadar bilimsel olarak rastlanılan bir yan etkisi yoktur.

FUE tekniği ile en fazla kaç kez saç ektirilebilir ?

Her ne kadar nakil yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne ve kişinin saç yapısına göre değişse de, maksimum 4 seans uygulama yapılabilir..

FUE tekniği ile ekilen saçlar ne zaman çıkmaya başlar ?

Ekilen saçlar, ilk 2-3 hafta içinde dökülür. Fakat panik yapılacak bir durum yok. Çünkü bu oldukça doğal bir durumdur. 2 ya da 3 ay içerisinde bu saçlar tekrar çıkmaya başlar ve bir süre sonra da gözle görülür hale gelir. 6 ve 8 ay arasında ise, istenilen netice elde edilmektedir.

FUE yöntemi ile ekilen saçlar dökülür mü ?

Operasyondan sonra 6-8 ay arasında ekilen saçlar, normal görünüme ulaşır. Bu saçların dökülmesi ise oldukça zordur. Genellikle başın arka kısmından alındığı için, o bölgedeki saçlar dökülmezse, ekilen saçlar da dökülmeyecektir.

Hangi durumlarda FUE yöntemi uygulanabilir ?

FUE yöntemi, aşağıdaki durumlarda uygulanabilmektedir.

• Erkek tipi saç dökülmesi
• Kadın tipi saç dökülmesi
• Doğuştan gelen ve bölgesel olan saç kayıpları
• Yanıklara bağlı oluşan saç dökülmeleri
• Kaza ve ameliyat izleri
• Geçirilmiş bir enfeksiyona bağlı, bölgesel saç dökülmeleri
• Saçın aşırı gerilmesi sonucu oluşan dökülmeler (Traction alopesisi)
• Saçın ve kılların devamlı koparıldığı ( trichotilomania ) psikolojik kökenli rahatsızlıklarda.

FUE ve FUT arasındaki farklar nelerdir ?

FUT yöntemi ile FUE yöntemi arasındaki en belirgin farklar şunlardır ;

• FUT yönteminde saç kökleri, iki kulak arasına kesik atılarak alınır. Kesik atılan yere dikiş atılır. FUE yönteminde ise saç kökleri, tek tek nokta atışı yapılarak alınır. Dolayısıyla kesik ve dikiş olmaz.

• FUT tekniğinde saç kökleri bir bütün halinde çıkarılıp tek tek kesildiğinden, alınan köklerin yaklaşık %20’si kullanılamaz. Ama FUE tekniğinde saç kökleri tek tek alındığından, heba olan kök hücresi olmaz.

• FUT yönteminde ense kısmına bir kesik atıldığından, operasyondan sonra yaklaşık 6 ay uyuşukluk hissedilir. FUE yönteminde böyle bir durum söz konusu değildir.

• FUT yönteminde, operasyondan sonra yüz ve göz bölgesinde şişlikler oluşur. Ancak FUE yönteminde bu şişlikler olmaz.

• FUT tekniğinde operasyon öncesi saçların kesilmesi gerekmez. Fakat FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınacağından, saçlar 1 numara kesilir.

 

0530 177 40 01 ' e tıklayarak WhatsApp'tan konuşma başlatabilir yada aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Bu sitedeki tüm yazılar ve resimler konu hakkında diğer kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla Güzellik ve Estetik amaçlı açılmış Güzellik Merkezlerinde yapılan işlemler ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır. BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK, AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR.SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR.Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir.