Menü

LEKELİ CİLT TEDAVİSİ

Ciltteki renk değişiklikleri “cilt lekeleri” olarak adlandırılır. Ciltlekeleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür. Ciltlekeleri, hem kadın hem erkeklerde en yaygın görülen cilt rahatsızlıklardanbiridir. Cilt lekelerinin birçoğu özellikle yanak, alın ve çeneye yerleşir,yüze daha mat ve pürüzlü bir görüntü verirler. Bunun dışında vücutta, sırt,göğüs ve el üstünde de çıkabilirler.

Cilt lekeleri yaşamımızıtehdit etmemekle birlikte bir takım kozmetik problemlere sebep olabilir, hattabazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen bir takım psikolojikproblemlere yol açabilir.

Sık Karşılaşılan Cilt Lekeleri

  1. Malezma (Gebelik Lekeleri)

Malezma türü lekelergenellikle kadınlarda yüz bölgesinde gebelik sonrası ya da doğum kontrol hapıkullanımıyla ortaya çıkarlar. Malezma daha çok ten rengi koyu kişilerde ortayaçıkar.Bu tip lekelere halk arasında “gebelik lekesi” adı da verilmektedir. Dahaseyrek de olsa gebelik geçirmemiş ya da doğum kontrol hapı da kullanmayankadınlarda da görülebilir.

Bu tip lekelere erkeklerde çoknadir rastlanması ve gebelikte yüksek miktarda salınan kadınlık hormonu olarakda adlandırılan östrojenin bu lekelere yatkınlık yarattığını düşündürmektedir.

Malezma, genellikle üst dudakyanaklar ve alın gibi güneşe açık bölgelerde gözlenir.Deriden koyu renklidüzensiz sinirli deriden kabarık olmayan lekeler seklinde kendini gösterir.Lekeler genellikle yaz aylarında ve güneş odası sonrasında koyulaşma eğilimigösterir.

Bu sebeple malezmalihastaların sürekli geniş spektrumlu güneşten koruyucu kullanmaları ve güneşodası benzeri yapay ışık kaynaklarından uzak durmaları gerekir.

Malezma Tedavisi

Glikolik asit, laktik asit vesalisilik asit gibi peeling ajanlarıyla, dermatoloji ofisinde, uygunkonsantrasyonlarla, 1- 4 hafta aralıklarla uygulanacak kimyasal peeling işlemibüyük fayda sağlar. Bunun yanında hidrokinon,  azeleik asit, kojik asit,tretionin melasmada kullanılan baslıca ilaçlardır.

Unutulmamalıdır ki, malezmatedavisinin basarîsi dermatolog ile hastanın uyumlu ve sabırlı işbirliğinebağlıdır.

2.Şarap Lekesi

Doğum lekesi yeni doğanların %25 ‘ inde görülebilen damarsal biranomalidir. En sık olarak ensede ve göz kapağında ortaya çıkar. Bu bölgedekidoğum lekesi genellikle okul çağına kadar kaybolur. Sağlık açısından herhangibir risk taşımazlar.

Şarap lekesi 1000 çocuktan 3’ünde görülür. Genellikle doğumda veya hemensonra ortaya çıkar. Şarap  lekesi pembe veya koyu mor renkte olabilir.Sıklıkla tek taraflı ortaya çıkar. En çok boyun ve yüzde görülür. Ancak vücuttada ortaya çıkabilir.

Zamanla renkte koyulaşmalar ve deride kalınlaşmalar olabilir.Bu tür doğumlekesinin çarpma veya vurma ile deride kanama riski vardır. Şarap lekesiolanlarda mutlaka göz ve nörolojik muayene gereklidir. Çünkü göz ve beyinleilgili problemler olabilir.

Şarap Lekesi Tedavisi

Şarap lekeleri lazer tedavisi ile giderilebilir. Bu konudaki en etkin lazerflashlamp pulsed dye lazer’dir. Bazı vakalarda İntense pulsed light (IPL)etkili bulunmuştur.

3.Lentigo ( Karaciğer Lekesi, Yaşlılık Lekesi)

Lentigo çillerle karısan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. Lentigo heryasta görülebilir. Lentigo  çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kışderide kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Lentigonun çeşitleri vardır. Ansik görülen solar lentigodur. Karaciğer  lekesi olarak da  bilinir.Özellikle açık tenli kişilerde güneşe maruz kalan deri alanlarında görülür.

El sırtı, yüz, omuz, sırt ve göğüs ön yüzde ortaya çıkar. Değişikboyutlarda net sinirli kahverengi lekeler seklindedirler. El sırtında ortayaçıkanlar yaslılık lekeleri olarak adlandırılır.

Özellikle akut güneş yanıklarından sonra, sırt, omuz ve gövdede derininsoyulmasını takiben lentigolar yaygın bir şekilde deride belirebilir.

Lentigo Tedavisi

Lentigolar kansere dönüşmez. Tedavileri estetikamaçlarla yapılır.

  1. Çiller

Çiller (a.k.a. ephelides), daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, mavi, yeşilya da ela göz renkleri olan kimselerde görülen küçük kahverengi lekelerdir.

Hayatın erken aşamalarında ortaya çıkarlar ve yazın çoğalıp kışınhafiflerler. 40-45 yaşlarından sonra genellikle kaybolurlar.

Güneşe maruz kalmış bölgelerde oluşurlar: Yüz, eller, göğüs ve sırt gibi.Bu kahverengi lekeler cilt tarafından üretilen bir pigment olan melanininbirikmesinden kaynaklanır. Vücutta var olan melaninin miktarı bireylerin ciltrenklerinin tonunu belirler. Güneşe maruz kalındığında cilt UV ışınlarındangelebilecek zararı azaltabilmek için, reaksiyon olarak, daha fazla melaninüretir. Bu da melanin birikimine, dolayısıyla çil oluşumuna neden olur.

Cildinizde renk farklılıklarının oluşmasını istemiyorsanız alınabilecek enetkili önlem güneşten korunmaktır. Böylece vücudunuzun kendini korumak içincilde “melanin üret” komutunu vermesine gerek kalmaz.

Çiller, yaş lekeleri (lentigines) ile benzerlik gösterebilir. Ancak yaşlekeleri hayatın ileri safhalarında ortaya çıkar ve her tür ciltte oluşabilir.

5.Güneş Lekesi

Güneşlekeleri, sıklıkla koyu tenli kişilerde görülen koyu kahverengi renklilekelerdir. Alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibigüneşe maruz bölgelerde ortaya çıkar. Kozmetik açıdan bireylerde sıkıntıyaratır.

Oluşumunda bir çok faktör yer almaktadır. Enönemli iki faktör genetik yatkınlık ve ultraviyole (Görünmeyen zararlı güneşışınları) ışınlarına maruz kalmaktır. Bunun dışında gebelik, doğum kontrolilaçları, kozmetik uygulamalar, ilaçlar ve guatr hastalığı diğer nedenlerarasında yer alır. Güneş ışınları sadece lekelerin oluşumuna değil, oluşmuşlekelerin üzerinde karartıcı etki ile lekelerin artışına da neden olur.

6.Gebelik Lekesi

Pigmentasyonolarak tanımlanan lekeler gebelik döneminde ortaya çıkarsa gebelik maskesiolarak adlandırılır. Tedavi edilmeyen pigmentasyon kalıcıdır, kendiliğindeniyileşmez. Pigmentasyon şikayeti olan hastalar bu lekelerin basit güneşlekeleri olup olmadığı ve oluşum nedenlerinin saptanması açısındandermatologdan bilgi almalıdır.

Güneş lekesi ve gebelik lekesi tedavi yöntemleri

Doktortarafından, özel bir ışık olan wood ışığı incelemesi ile lekelerin derininhangi tabakasında olduğu, derecesi değerlendirilir ve sonuca göre tedaviseçenekleri hastayla birlikte belirlenir. Genellikle uzun süreli bir tedavigerekir.

Gebelikve lohusalık döneminde tedavide güneş korumalar ve bu döneme uygun kremtedavileri ile sınırlı tutulur. Genel önlemler olarak güneşten kaçınılmalı,kozmetik ürün ve güneş duyarlılığı yapacak ilaçlar sınırlandırılmalıdır.Güneşten koruyucu ürün doktorunuzun önerdiği, en az 15 faktörlü, hem UV-A hemUV-B korumalı krem olmalı, yaz ve kış 4 mevsim kullanılmalıdır.

Tedaviamacı ile sıklıkla kullanılan kimyasal soyucular arasında; hidrokinon,tretinoin, azeleik asit ve kojik asit içeren ürünler gelmektedir. Bu ajanlarile tedavi süresi tek kimyasal ürün kullanıldığında uzun süre alabilmektedir.

Kimyasal peeling de hastalığın tedavisinde etkilidir çünküderinin üst tabakasının soyulması ile leke nedeni olan melanin pigmenti yavaşyavaş kaybedilir. Tedavide derin peelingler yan etkiler nedeni ile tercihedilmemektedir. Peeling amacıyla kullanılan ürünler arasında alfa hidroksiasitler (AHA), fenol, beta hidroksi asitler, kojik asitler ve salisilik asitleryer alır. Kimyasal peelingler topikal kimyasal soyucular ile birliktekullanılabilir. Peeling ajanının türüne göre 3-8 seans arasında tedaviuygulanır. En sık görülen yan etki kızarıklık, kabuklanma ve deridehassasiyettir, bu etkiler de 3-10 günde gerilemektedir.

Krioterapi olarak bilinen dondurma tedavisi; likid nitrojen veyakarbondioksit karı ile uygulanabilmektedir. Pigmentasyonları azaltabilmektedir.Seans sayısı hastalığın derecesine göre değişebilmektedir.

Laser uygulama pigmentasyon tedavisinde diğer birseçenektir. IPL (intense pulsed light), pulsed dye, Nd:yag, Q-switchedalexandrite, erbium yag, argon ve cupper vapor lazer kullanılabilir. Özellikledirençli olgularda önerilmektedir. Melanin pigmenti içeren hücreleri yıkarak vederinin üst katmanını soyarak etkili olur. Hücreler tekrar yenilenir. Bazenlazer ile kimyasal peelingin birlikte uygulanması daha başarılı sonuç verir.Lazer tedavisi sırasında yan etki olarak kaşıntı, ağrı, yanma, kabuklanma vemorarmalar görülebilir.

0532 678 3823 ' e tıklayarak WhatsApp'tan konuşma başlatabilir yada aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Bu sitedeki tüm yazılar ve resimler konu hakkında diğer kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla Güzellik ve Estetik amaçlı açılmış Güzellik Merkezlerinde yapılan işlemler ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır. BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK, AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR.SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR.Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir.