Menü

SAÇ EKİMİ NEDİR?

Günden güne hem tıbbın hem de modanın gelişmesi ve değişmesiyle yepyeni ihtiyaçlar ve beklentiler doğmaktadır. Ya da önceden “çaresi yok” diyerek göz ardı edilen ihtiyaçlar, şimdi öncelik halini almıştır.

Saç ekimi de bunlardan birisidir. Özellikle erkek saç ekimi, oldukça rağbet gören uygulamalar arasında hızla yükselmektedir. Bu saç ekim operasyonlarısaç ekimi merkezleri adı verilen tıbbı ortamlarda, uzmanlar gözetiminde ve kontrolünde gerçekleştirilmektedir.

Peki Neden Saç Ekimi Gereklidir?

Yoğun saç kaybına uğramış kişilerin, kalıcı olarak saçlarına geri kavuşmalarının tek çözümü saç ekimidir. Saç ekimi operasyonu, özellikle doğal ve sağlıklı saç sonuçları verdiği için tercih edilen kalıcı bir yöntemdir. Bu uygulamada genetik olarak dökülmemeye kodlanmış donör bölgeden alınan greftler saç, kaş, sakal ve bıyık bölgesine yapılan ekimlerde de kullanılır.

Yara ve yanık bölgelerede saç ekimi yapılması olağandır.

SAÇ EKİM ÖNCESİ SONRASI

Saç Ekimi Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Operasyon 5-8 saat sürebilmektedir. Bu nedenle tam bir gün ayırmak gereklidir. İşlem sırasında hastanın film izleme, tablet bilgisayar kullanma vb. imkanları olduğu için bu süreç düşünüldüğünden daha rahat geçebilmektedir.

Operasyon Öncesi Neler Yapmak Gerekir?

Hastanın saç ekimi ve sonrası süreçte neler yaşayacağını bilmesi ve hazırlanması açısından, operasyon öncesi endişelenmemesi rahat olmasının sağlanması bakımından önemlidir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili her türlü ayrıntıyı da uzman ile paylaşması tedavininin planlanmasında büyük önem taşımaktadır.

Hastaya gerekli kan tahlilleri yapılmalıdır

Kan sulandırıcı ilaçları ameliyattan en az 5 gün önce (doktorun tavsiye edeceği kadar süre öncesinden) kesmek gerekmektedir.

Saç ekimi öncesi birkaç gün stresten uzak durmalı, alkollü içecekler, kafeinli içecekler ve sigaradan kaçınılmalıdır.

Operasyon sabahı saçlar temiz olmalıdır.

Saç Ekimi işleminden sonra hastanın dikkat etmesi gereken konular:

– Operasyon sonrası hasta ilaçlarını zamanında içmelidir.

– Ertesi gün bandaj çıkarılıp pansuman yapılmalıdır.

– Genellikle 3. gün saç ekim merkezi ekibince ilk yıkama yapılır ve sonraki yıkamalar tarif edilir.

– İlk 1 hafta dış temaslardan korumak, bölgeye temas olmayacak şekilde yatmak, bölgeyi kaşımamak gerekir.

– 10 gün içerisinde bölge iyileşir. Bu süreçte doğru yıkama yapılmalı kabuklanmaların dökülmesi sağlanmalıdır.

– 4-6 hafta süre ile havuz, deniz, hamam, sauna ve aşırı güneşten sakınmak gerekir.

– Belirli tarih aralıkları ile kontrollere gidilmelidir.

0532 678 3823 ' e tıklayarak WhatsApp'tan konuşma başlatabilir yada aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Bu sitedeki tüm yazılar ve resimler konu hakkında diğer kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla Güzellik ve Estetik amaçlı açılmış Güzellik Merkezlerinde yapılan işlemler ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır. BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK, AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR.SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR.Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir.