Menü

SAÇ EKİMİ TARİHÇESİ

Saç ekim operasyonu temellerini Japonya’dan almaktadır. 1939 yılında, Japon dermatolog Dr. Okuda yaralanma ve yanık kaynaklı saç kaybına uğrayan kişilere yardımcı olmak için yanık dokuya gurup foliküller ünite transferini uygulayarak, saç ekiminin temellerini atmıştır.
Takip eden birkaç yıl içerisinde Japon Dermatolog Dr. Tamura bu tekniği geliştirerek transfer edilen foliküllerin boyutunu minimize hale getiren yeni bir teknik uygulamaya başlamıştır. Ancak 2. Dünya savaşı sebebiyle bu teknolojik gelişimler uzu süre gün yüzüne çıkamadı.
Bilenen ilk erkek tipi saç ekimi 1952 yılında New York şehrinde Dr. Norman Orentreich tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu çalışması, medikal birliklerin inandırıcı bulmaması sebebiyle 1959 yılına dek yayınlanamamıştır. Ekilen saçların aynı karakteri taşıması ve devam ettirmesi sebebiyle Dr. Orentreich bu tekniği “Donör hâkimiyeti” olarak adlandırmıştır. Başın arka kısmından alınan saçlar genetik olarak dökülmemeye kodlanmıştır ve bu özellikleri ekildiği yeni bölgede de göstermekteydi. Ayrıca ekilen saçlar tıpkı daha önce olduğu gibi uzamaya ve gürleşmeye devam etmektedir.
Uzun yıllar boyunca saç ekimleri 4mm çapında graftlerle uygulandı. Bu doğal görünümün yakalanmasını imkânsız kılıyordu. Şimdilerde “lahana bebek saçı” olarak anılan terim kaynağını buradan almaktadır. Sadece saçlarını tamamen kaybetmiş hastalar bunu bir seçenek olarak kabul ediyordu. Maddi kazanımı amaçlayan cerrahların çıkarcı politikaları yüzünden saç ekim teknolojisi uzun süre yerinde saymıştır.
Saç ekim işlemi 70’li yıllar süresince “kaplama tekniği” olarak bilinen, geniş çaplı foliküllerin transferinden ibaretti. Mini graft tekniği 1984 yılında keşfedildi. Ardından hekimler ön saç çizgisini yumuşatmak için mikro-graft tekniğini yaygın olarak kullanmaya başladı. Mikro-Graft tekniği hızla kaplama tekniğinin yerini alarak, saç ekiminin esas tekniği haline geldi.
Yüksek sayıda mini-mikro graftlerin ekimi (mega seanslar) 90’lı yıllar boyunca popülerlik kazandı. Dr. Bernstein ve Rassman’ın 1995 yılında gündeme getirdiği Stereo-mikroskobik ayrıştırma yöntemiyle saçın doğal gruplar halinde toplandığı FUT tekniği saç ekimi yapan cerrah ve medikal ekibe ustalık kazandırdı.
FUT tekniği ilk zamanlarda, saç ekim birlikleri tarafından büyük şüphe ve direnişle karşılandı. İnternet siteleri üzerinden memnun kalan bazı hastaların yaptığı reklamların diğer hastaların talebini arttırması üzerine hekimler bu tekniği hevesle benimsedi. 2000 yılına gelindiğinde; FUT yöntemi esas teknik olarak belirlenmişti.
Saç köklerinin kesit olmaksızın Donör bölgeden tek tek toplandığı FUE tekniği, 2002 yılında Rassman ve Bernstein’ın yayınladığı makalenin sonrasında popülerlik kazandı. 2005 yılında Harris’in yayınladığı dokümanların ardından yaygınlaştı. Bazı kısıtlamalara sahip olsa da dikişsiz olması sebebiyle tercih edilen bir teknik halini aldı.

0532 678 3823 ' e tıklayarak WhatsApp'tan konuşma başlatabilir yada aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Bu sitedeki tüm yazılar ve resimler konu hakkında diğer kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla Güzellik ve Estetik amaçlı açılmış Güzellik Merkezlerinde yapılan işlemler ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır. BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK, AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR.SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR.Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir.